Close

Jak prać wełniany dywan?

W wysokogatunkowy dywan warto zainwestować. Do takich bez wątpienia należy dywan wełniany. Wiele osób posiada jednak obawy, które wiążą się z jego utrzymaniem w czystości. W końcu wszyscy wiemy, że wełna wymaga specjalnego traktowania i zachowania szczególnej ostrożności. Nawet wełniane ubrania pierzemy zazwyczaj ręcznie albo w pralce w dedykowanych do prania wełny programach, stosując delikatne detergenty, aby odzież nie skurczyła się i nie straciła swoich właściwości. Jak prać wełniany dywan? Podpowiemy Ci w poniższym artykule! Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o pielęgnacji naturalnych dywanów z wełny!

Sprawdź również: Jak prać dywan shaggy?
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Dywan wełniany – dlaczego warto?

Jeśli przed wyborem wełnianego dywanu powstrzymuje Cię niepewność, czy dbanie o niego jest zbyt skomplikowane, to uspokajamy: nie jest, choć zapobiegliwość należy zachować. Za to jest to rozwiązanie, które ma całe mnóstwo zalet. Wełna posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, dlatego zimą zapewni przyjemne ciepło stopom. Jest też regulatorem wilgotności powietrza w mieszkaniu. Ponadto jest antyelektrostatyczna. Nie elektryzuje się podczas użytkowania. Jest surowcem ekologicznym, co bez wątpienia docenią wszyscy, którzy lubią naturalne produkty i chcą żyć w zgodzie z naturą.

Wełniany dywan jest miękki, przyjemny w dotyku i bardzo trwały. To jeszcze nie wszystko. Zwieńczeniem wszystkich walorów jest jego efektowny wygląd. Kiedyś dywany z wełny były synonimem luksusu i w tej kwestii niewiele się zmieniło. Choć tańsze włókna syntetyczne zdominowały rynek, ci, którym zależy na jakości i pięknym wyglądzie, chętnie stawiają na wyroby z wełny.

Jak czyścić dywan wełniany?

Jak w przypadku każdego dywanu tak i w przypadku wełnianego bardzo ważne jest, aby dbać o systematyczne usuwanie zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza. Im szybciej będziemy usuwać zanieczyszczenia, tym bardziej ograniczymy prawdopodobieństwo ich utrwalenia się na powierzchni. Nowy dywan przez pierwszych kilka tygodni lub miesięcy po zakupie gubi runo. Jest to tzw. proces pylenia, który jest normalnym zjawiskiem i nie należy się tym przejmować, ponieważ z czasem ustąpi. Obok usuwania zabrudzeń, odkurzanie jest również sposobem na pozbycie się drobnych nitek gubionych przez dywan w wyniku pylenia. Dywan możemy odkurzać nawet codziennie. Zaleca się to robić przy użyciu ssawki. Przynajmniej dwa razy w roku należy go dokładnie wytrzepać.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak czyścić wełniany dywan? Istotną kwestią jest usuwanie plam. Jeśli możliwe, starajmy się to robić na sucho, np. przy użyciu sody oczyszczonej. Plamę posypujemy sodą i pozostawiamy przynajmniej na pół godziny, a następnie odkurzamy dywan. Jeśli konieczność wymaga czyszczenia na mokro, można to zrobić zimną lub letnią wodą zmieszaną z octem albo mydłem. Polecamy jednak zaopatrzenie się w odplamiacze przeznaczone do bezpiecznego i skutecznego czyszczenia dywanów z wełny. Czyszczenie dywanów z wełny przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami producenta i poprzedzamy je testem na małym kawałku dywanu.

Jak prać dywan wełniany?

Jeśli zależy nam na gruntownym odświeżeniu dywanu, należy go wyprać. Jak prać dywan wełniany, aby go nie uszkodzić? Przede wszystkim nie stosujemy gorącej wody i zapobiegamy przemoczeniu dywanu na wylot. Warto wykorzystać w tym celu odkurzacz piorący, który dobrze odsysa wodę z dywanu. Do prania stosujemy środki, które są odpowiednie do dywanów wełnianych. Jeśli masz obawy, czy pranie nie zaszkodzi Twojemu wełnianemu dywanowi, który z pewnością do najtańszych nie należy, możesz zlecić to zadanie firmie, która specjalizuje się w praniu dywanów.

Eksperci dobrze wiedzą, jak prać dywan z wełny, aby go nie zniszczyć. Skorzystanie z usług pralni to nie tylko wyeliminowanie ryzyka trwałego uszkodzenia dywanu, ale też spora oszczędność czasu i efekt, jakiego nie uzyskasz domowymi sposobami.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wełniany dywan na długo pozostanie niepowtarzalną ozdobą Twojego salonu, sypialni czy dziecięcego pokoju, a Ty będziesz cieszyć się jego wspaniałymi właściwościami i higienicznym środowiskiem we własnym mieszkaniu.