Close

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Choć współcześnie dywany jako element wyposażenia wnętrz nie cieszą się aż taką popularnością jak kiedyś, wciąż można je znaleźć w niemalże każdym domu. Nie tylko chronią podłogę przed zarysowaniami, ale także ocieplają wnętrza. Każdy wie, że aby ten piękny dodatek długo cieszył oko, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jedną z metod jest pranie na sucho, które doraźnie odświeży nasz dywan i jego kolor, a także pozwoli na usunięcie drobnych zabrudzeń i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie dywanów na sucho sprawdzi się, szczególnie gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe. Przede wszystkim dlatego, że metodę można regularnie powtarzać bez ryzyka naruszenia struktury dywanu. Sprawdź jak wyczyścić dywan na sucho!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?

Czyszczenie dywanu na sucho – na czym polega?

Czyszczenie dywanów na sucho to nic innego jak czyszczenie bez użycia wody. Wykładzinę czy dywan posypuje się proszkiem, który wchłania cząsteczki brudu, a następnie zbiera się go odkurzaczem. Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy zapoznać się ze składem naszego dywanu.

Metoda prania na sucho nie jest zalecana w przypadku dywanów typu shaggy czy tych wytworzonych z wiskozy. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele środków przeznaczonych do czyszczenia na sucho, zatem dopasujmy go do składu naszego dywanu oraz własnych preferencji. Metoda czyszczenia dywanu na sucho jest stosowana głównie w przypadku, gdy nie możemy sobie pozwolić na wypranie dywanu, a na jego powierzchni znajdują się nieestetyczne plamy. Jest to również fantastyczna metoda cyklicznego odświeżania wykładziny.

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Przed przystąpieniem do prania należy dokładnie odkurzyć dywan. Najlepiej zrobić to, używając końcówki ze szczotką, by włókna dywanu odpowiednio się podniosły. Następnie środek do czyszczenia należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni dywanu, pamiętając, by warstwa nie była za gruba. Jeśli na naszym dywanie znajduje się np. zaschnięta plama, proszek czyszczący należy delikatnie wetrzeć miękką szczoteczką. Po upływie czasu określonego przez producenta pozostaje już tylko dokładnie odkurzyć dywan, używając najwyższej mocy odkurzacza.

Czym czyścić dywan na sucho?

Jeżeli zależy nam na ekologicznym i niedrogim rozwiązaniu, zamiast proszków piorących można zastosować sodę oczyszczoną. Ten popularny środek posiada niezwykłe właściwości czyszczące, a także skutecznie neutralizuje zapachy. Podobnie jak w przypadku proszków dostępnych w sklepach, najpierw należy dokładnie odkurzyć dywan, a następnie rozsypać sodę po powierzchni. W przypadku, gdy chcesz pozbyć się jedynie plamy, posyp ją grubszą warstwą i delikatnie wetrzyj miękką szczoteczką lub suchą gąbką. Odczekaj kilka godzin, a następnie ponownie dokładnie odkurz.

Pranie dywanu na mokro czy na sucho?

Należy pamiętać, że takiej metody czyszczenia nie należy traktować jako zamiennika prania na mokro. Czyszczenie dywanu na sucho służy przede wszystkim do odświeżenia zapachu oraz wywabianiu drobnych plam. Metoda ta nie jest aż tak czasochłonna, jak pranie na mokro, będzie więc doskonałym sposobem czyszczenia dywanu np. w pokoju dziecięcym. Przewagą prania na sucho jest również fakt, że metoda ta nie niszczy włókien i struktury dywanu. Sprawdzi się zatem jako uzupełnienie regularnej pielęgnacji i odświeżania naszej wykładziny.