Close

Jak prać dywan shaggy?

Shaggy to nowoczesny typ dywanu cieszący się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż puszysty dywan o długim, kędzierzawym włosiu to elegancka i praktyczna ozdoba wnętrza. Jest to również świetna alternatywa do najczęściej spotykanych, klasycznych dywanów o krótkim włosiu. Specyficzny typ runa potrafi niestety gromadzić duże ilości zanieczyszczeń, co niesie ze sobą wymóg częstego i dokładnego czyszczenia jego powierzchni. Z uwagi na to, wiele osób zastanawia się więc jak prać dywan shaggy, aby zachować jego właściwości oraz równocześnie nie uszkodzić go w trakcie tego procesu. Sprawdź i dowiedz się więcej o sposobach na pranie i czyszczenie dywanu shaggy!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak prać wełniany dywan?

Jak prać dywan shaggy?

Dywan shaggy to nic innego jak dywan charakteryzujący się dłuższym włosiem runa, sięgającym zwykle od 7 do 10 cm. Nazwa „shaggy” pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu „kudłaty”, co świetnie opisuje ten rodzaj dywanu. Gęste, puszyste i miękkie włosie sprawia, że dotykanie i chodzenie po dywanie typu shaggy to prawdziwa przyjemność. Podłoże tego typu skutecznie ociepla wnętrze i nadaje mu przytulnego charakteru, co czyni je doskonałym wyborem do sypialni oraz pokoju dziennego i dziecięcego.

Włosie shaggy jest najczęściej wytwarzane z odpornych na uszkodzenia włókien syntetycznych jak poliester, polipropylen lub wiskoza. Spotyka się również naturalne dywany wełniane, które skutecznie wygłuszają wnętrze, w którym zostaną wykorzystane. Dywany mogą oczywiście różnić się kształtem oraz kolorystyką. Warto dodać, że na rynku znaleźć można obecnie dwa typy dywanów shaggy – klasyczną, o jednolitej, identycznej warstwie włosia oraz wersję z reliefem, charakteryzującą się zróżnicowaną, przyciętą przez producenta długością runa, zapewniającą całości ciekawy efekt 3D.

Jak wyprać dywan shaggy w domu?

Podstawowym krokiem, który należy wykonać przed jakimikolwiek czynnościami piorącymi, jest porządne odkurzenie i wytrzepanie dywanu. Runo typu shaggy potrafi gromadzić duże ilości zanieczyszczeń, szczególnie w przypadku wykorzystania w często użytkowanym pomieszczeniu, jak choćby pokój dziecięcy. Z uwagi na to, dywan powinno się odkurzać przynajmniej raz, a najlepiej 2 razy w tygodniu, co pozwoli odświeżyć jego powierzchnię. Raz na kilka miesięcy dywan typu shaggy warto również porządnie wytrzepać, celem pozbycia się zanieczyszczeń zgromadzonych pomiędzy włosiem dywanu.

Z uwagi na specyficzne właściwości runa producenci dywanów shaggy, odradzają zazwyczaj pranie dywanów w pralce lub wannie z użyciem wody. Gęste włókna są w stanie wchłonąć dużą ilość wilgoci, co przekłada się na długi czas schnięcia, a w najgorszym przypadku może nawet doprowadzić do rozwoju w dywanie zarodników pleśni. Rozwiązaniem problemu może być punktowe czyszczenie dywanów, polegające na nałożeniu niewielkiej ilości wody oraz detergentu na zabrudzone miejsce. Rezultaty tego sposobu zależą jednak od stopnia i rodzaju samego zanieczyszczenia. Świetną alternatywą do tradycyjnych metod czyszczenia dywanu jest odkurzacz piorący, specjalnie przystosowany do zadań tego typu.

Dywan shaggy – pranie samemu czy w pralni?

Samodzielne wyczyszczenie dywanu typu shaggy może dla wielu osób okazać się niemałym wyzwaniem, szczególnie w przypadku rozległych lub poważnych zabrudzeń. W takim momencie, zdecydowanie warto zdać się na specjalistów i skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej lub ekologicznej, która zagwarantuje skuteczne i nieinwazyjne wypranie dywanu. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności i nieprzewidzianych uszkodzeń powierzchni podłoża.

Zastosowanie odpowiedniego sprzętu i specjalnych detergentów zlikwiduje wszelkie plamy i przebarwienia oraz dodatkowo odświeży kolor i zapach dywanu.