Close

Ile kosztuje pranie dywanu?

Raz na jakiś czas każdy dywan wymaga wyprania. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, chociaż one są oczywiście ważne, ale też zdrowotne. Dywany są szczególnie narażone na gromadzenie się na ich powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o bawiące się na podłodze dzieci. Dobrze wiedzą o tym również alergicy. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje pranie dywanu? Kalkulacja kosztów powinna poprzedzić wybór optymalnego pod względem ceny i jakości rozwiązania. A możliwości jest kilka, ponieważ dywan możemy wyprać samemu w warunkach domowych, skorzystać z usług pralni lub ewentualnie wymienić na nowy. Co zatem wybrać? Przeczytaj i dowiedz się, ile kosztuje pranie dywanów i co będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak wyprać dywan z długim włosiem?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Ile kosztuje pranie dywanu w pralni?

Profesjonalne firmy zajmujące się praniem dywanów oferują ceny na poziomie około 17 zł za m2. Jest to stawka za pranie najskuteczniejszą metodą, czyli metodą na wskroś, tj. w kąpieli wodnej, która poprzedzona jest odkurzaniem i mechanicznym trzepaniem. Ten sposób czyszczenia daje świetne rezultaty! Dywan wygląda często jak nowy, pozbawiony zostaje uporczywych plam, sierści, kurzu i innych alergenów.

Typowy rozmiar dywanów do większych, przestronnych pomieszczeń to 2×3 m. Powierzchnia takiego dywanu wynosi zatem 6 m2. Ile kosztuje pranie dywanu w takim przypadku? Rachunek jest prosty: 6×17 zł = 102 zł. Trzeba wziąć pod uwagę, że dobre pralnie w tej cenie oferują odbiór dywanu od klienta oraz jego dostarczenie po wykonaniu usługi wraz z wniesieniem do mieszkania.

Pranie dywanu samemu – czy to się opłaca?

Druga opcja to czyszczenie dywanu domowymi sposobami. W Internecie nie brakuje porad, jak to zrobić przy wykorzystaniu łatwo dostępnych substancji, np. sody, octu, czy amoniaku. To bardzo tanie metody, jednak efekty nigdy nie będą takie jak w przypadku profesjonalnego prania. Jeśli chcemy wyczyścić dywan samemu, można to zrobić również za pomocą odkurzacza z funkcją prania. Jeżeli nie posiadasz takiego urządzenia, możesz skorzystać z oferty wypożyczalni. Wypożyczenie sprzętu to koszt rzędu 60 zł, a w cenie bywa już uwzględniony proszek piorący.

W przypadku dywanu o powierzchni 6m2 takie rozwiązanie jest tańsze niż oddanie dywanu do pralni. Kiedy cena ma dla Ciebie priorytetowe znaczenie, pranie dywanu w domu to bardzo dobry pomysł. Ale kiedy weźmiemy pod uwagę jakość prania i czas, który musisz poświęcić na samodzielne czyszczenie, można powiedzieć, że wypranie dywanu w kąpieli wodnej przynosi większe korzyści.

Koszty prania dywanu vs. koszty wymiany dywanu

Jest jeszcze trzeci sposób na to, aby mieć w domu czysty dywan: zakup nowego. Obliczyliśmy już, ile kosztuje pranie dywanu w pralni: 102 zł za 6 m2. Jeśli chcielibyśmy wymienić dywan o wielkości 2×3 m na nowy, musimy liczyć się z wydatkiem ponad dwa razy większym, jeśli zdecydujemy się na model z najniższej półki cenowej, a nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt razy wyższym, jeżeli chcemy zaopatrzyć się w elegancki dywan z wysokogatunkowych surowców. Odpowiedź, co się bardziej opłaca, jest oczywista. Musimy ponadto mieć na uwadze, że nowy dywan znów za pewien czas będzie zanieczyszczony, a kolejna wymiana to znów wysoki wydatek.

Podsumowując, można jednoznacznie stwierdzić, że wypranie dywanu metodą na wskroś w pralni jest optymalnym wyborem, jeśli uwzględnimy stosunek ceny do jakości. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się o tym przekonać, spróbuj koniecznie, aby cieszyć się zdrowiem i zadbanym wnętrzem domu.