Małe i duże, prostokątne, okrągłe i o nietypowych kształtach, we wszystkich możliwych kolorach i o bardzo zróżnicowanym wzornictwie, pasujące do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, przedpokoju, a nawet na balkon lub taras, dywany, bo o nich mowa, są niezastąpione w każdym mieszkaniu. Dopasowane do stylu wnętrza i utrzymane w czystości będą gustowną ozdobą i piękną wizytówką domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje dywanów i jak o nie dbać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Sprawdź również: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?
Wejdź na: Ile kosztuje pranie dywanu?
Spis treści
Rodzaje dywanów – jak dzielimy dywany?
Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują bardzo szeroki asortyment dywanów. Naprawdę jest z czego wybierać. Jeśli chcesz dokonać świadomego wyboru, warto wiedzieć, jakie rodzaje dywanów są dostępne na rynku. Oto kilka podstawowych kryteriów podziału:
Rodzaje dywanów ze względu na sposób tkania:
– dywany tkane ręcznie – wytwarzane na krosnach poprzez manualne tkanie przędzy wokół osnowy jak przed wiekami w zakładach tkackich;
– dywany tkane maszynowo – wytwarzane przez maszyny po zaprogramowaniu określonego wzoru.
Rodzaje dywanów ze względu na skład runa:
– dywany z włókien naturalnych, np. wełny, bawełny, juty;
– dywany z włókien sztucznych, np. poliestru, polipropylenu, akrylu;
– dywany z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych.
Rodzaje dywanów ze względu na przeznaczenie:
– dywany do pomieszczeń (pokojowe) – przeznaczone do użytkowania we wnętrzu mieszkania;
– dywany na zewnątrz – odporne na warunki atmosferyczne, odpowiednie na balkon lub taras, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć je na podłodze w domu.
To głównie rodzaj surowca, z którego wykonany jest dywan, wpływa na sposób jego pielęgnacji. Poniżej podamy kilka wskazówek, jak dbać o dywany ze względu na rodzaj materiału.
Dywany z włókien naturalnych i sposoby ich prania
Dywany naturalne cieszą się szczególnym zainteresowaniem miłośników ekologicznych rozwiązań. Powstają z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Wybierają je ci, którzy chcą mieć namiastkę natury w swoim domu.
Dywany z naturalnych włókien, szczególnie wełniane, uważane są za trudniejsze w pielęgnacji. Dobrze wiemy, że nawet wełniane ubrania wymagają specjalnego traktowania – odpowiedni program prania, dedykowane środki piorące. Podobnie rzecz ma się w przypadku dywanów z wełny. Czyszczenie dywanów z włókien naturalnych najlepiej wykonywać na sucho, a podczas prania nie stosować zbyt gorącej wody ani silnych środków chemicznych.
Więcej na: Jak wyczyścić dywan na sucho?
Dywany z włókien syntetycznych i sposoby ich prania
Dywany produkowane ze sztucznych włókien to z kolei znakomity wybór do domów, w których mieszkają alergicy. Takie dywany tworzą środowisko niekorzystne do rozwoju bakterii, roztoczy i grzybów. Ponadto, choć zdania są podzielone co do tego, czy wełna uczula, czy nie, to jednak osoby, u których po kontakcie z wełną pojawia się podrażnienie skóry, powinny raczej wybierać dywany syntetyczne.
Dywany sztuczne są stosunkowo łatwe w utrzymaniu ich w czystości. Do usuwania plam można stosować powszechnie dostępne na rynku detergenty do dywanów. Można też spróbować domowych metod, np. przy pomocy sody zmieszanej z wodą. Świetnie sprawdzają się odkurzacze piorące.
Kiedy nie masz pewności, jak wyczyścić dywan naturalny lub syntetyczny, aby go nie zniszczyć, zawsze możesz oddać go do pralni, gdzie profesjonaliści zastosują odpowiednią do rodzaju dywanu, bezpieczną metodę. W ten sposób bez żadnego ryzyka uzyskasz czysty i pachnący dywan.