Close

Jakie są domowe sposoby czyszczenia dywanów?

Czysty, piękny dywan to niezastąpiona ozdoba wnętrza, która pozwoli w prosty sposób ocieplić sypialnię czy salon. Z upływem czasu jednakże może stracić dawny blask, a na jego powierzchni pojawią się zabrudzenia i plamy. Jak odświeżyć dywan domowym sposobem, by ponownie cieszył nas swoim wyglądem? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Dowiedz się więcej: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Przygotowanie dywanu do czyszczenia

Bez względu na to, którą z metod wybierzesz – przed przystąpieniem do czyszczenia warto porządne wytrzepać i odkurzyć nasz dywan. To niezbędne czynności, jeśli chcemy przywrócić naszemu dodatkowi piękny wygląd, a także właściwe ułożenie włókien.

Pranie dywanów należy rozpocząć od wytrzepania, zaczynając od spodniej części, oklepując dokładnie powierzchnię od góry do dołu. To doskonały sposób, by pozbyć się nie tylko kurzu, ale i piasku i okruchów, które mogły wejść w dalsze warstwy dywanu. Kolejnym krokiem powinno być dokładne odkurzenie. Najlepiej sprawdzi się tutaj turboszczotka (gdy runo nie przekracza 20 mm wysokości) lub ssawki dywanowe. Odkurzając, manewruj nią we wszystkich kierunkach – dzięki temu podniesiesz włókna wykładziny. Skutkiem tego nie tylko będzie przywrócenie mu właściwej struktury – zastosowany w kolejnym kroku środek czystości łatwiej dostanie się w głąb dywanu.

Domowe sposoby na czyszczenie dywanów – jakich środków użyć?

Na rynku dostępne są niezwykle skuteczne pianki i proszki, które zwykle wystarczy rozprowadzić po powierzchni wykładziny, wetrzeć szczoteczką, a po wchłonięciu przez włókna – odkurzyć. Zanim jednakże dokonamy zakupu, należy dokładnie zapoznać się ze składem naszego dywanu. Co więcej, większość z nich nie pozostaje neutralna dla naszego zdrowia. Dlatego warto sięgać po domowe sposoby, które są nie tylko znacznie tańsze, przyjazne dla środowiska, ale także – w pełni bezpieczne. Poniżej podpowiadamy, jakie domowe środki warto zastosować, by wyczyścić nasz dywan – zarówno na sucho, jak i na mokro.

Sprawdź również: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Usuwanie plam – domowe sposoby

Ślady po butach, zabrudzenia po rozlanym soku… Z biegiem czasu na dywanie mogą pojawić się nieestetyczne plamy, które warto jak najszybciej usunąć.

Wśród wielu domowych sposobów na wyczyszczenia dywanów do najpopularniejszych należą:

– Mydło + ocet. Wymieszaj mydło z octem w proporcjach 1:1, a następnie wetrzyj w plamę za pomocą miękkiej szmatki. Po przeschnięciu dokładnie odkurz wyczyszczoną strefę.

– Soda + płyn do mycia naczyń + ocet + woda. Łyżeczka płynu, łyżeczka sody, łyżka octu i szklanka ciepłej wody – roztwór przelej do butelki z dyfuzorem, spryskaj plamy, a następnie wetrzyj za pomocą szmatki lub miękkiej gąbki.

– Ocet + mąka ziemniaczana. Wymieszaj oba składniki w proporcjach 1:1. Powstałą pastę nałóż na plamę, pozostaw na dobę, a następnie dokładnie odkurz.

– Woda + amoniak. Wodę i amoniak w proporcjach 2:1 wetrzyj miękką szczoteczką lub gąbką, a po wyschnięciu – odkurz.

Odświeżenie koloru i zapachu – jakie środki są najlepsze?

Z czasem dywan traci swoją świeżość – zarówno w kwestii zapachu, jak i koloru. Z pomocą przychodzą domowe środki, które w prosty sposób pozwolą przywrócić piękny wygląd wykładziny.

– Soda oczyszczona. Wystarczy posypać całą powierzchnię wykładziny sodą, by w prosty i skuteczny sposób zniwelować nieprzyjemny zapach. Dla wzmocnienia efektu warto dodać kilka kropel ulubionego olejku zapachowego.

– Ocet + soda oczyszczona. Kolejną metodą na odświeżenie dywanu jest przygotowanie prostego roztworu: dwie łyżki sody i szklankę octu wymieszaj z 0,5 l wody. Przelej do butelki z dyfuzorem, rozpyl na powierzchni dywanu, a po wyschnięciu – odkurz.

– Mydło + skrobia. Pół szklanki płatków mydlanych wymieszaj z 2 szklankami skrobi ziemniaczanej. Mieszankę rozsyp równomiernie na całej powierzchni dywanu, pozostaw na około godzinę, a następnie dokładnie odkurz lub wytrzep.

Warto mieć na uwadze, że na wygląd naszego dywanu wpływa przede wszystkim systematyczność. Odkurzanie dwa razy w tygodniu, usuwanie plam natychmiast po ich powstaniu, a także okresowe czyszczenie na sucho – to trzy kroki do zachowania wykładziny w doskonałej kondycji.