Close

Jak wysuszyć dywan po praniu?

Regularne pranie dywanów ma kluczowe znaczenie dla zachowania jego pięknego wyglądu i struktury. Aby tak się stało, warto zadbać także o odpowiedni proces suszenia. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi pleśni czy powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Jak wysuszyć dywan po praniu, by przedłużyć jego żywotność? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak często prać dywan?
Dowiedz się więcej: Jak wyczyścić dywan sodą?

Dlaczego prawidłowe suszenie dywanu jest tak istotne?

Jest kilka powodów, dla których warto po każdym praniu dywanu dokładnie go wysuszyć. Oto najważniejsze z nich:

– zapobieganie rozwojowi pleśni – dywany z łatwością kumulują wilgoć, zwłaszcza jeśli podczas prania zostały całkowicie zamoczone. Takie warunki to idealne środowisko do rozwoju pleśni. Odpowiednie suszenie pomaga usunąć wilgoć, zapobiegając rozwojowi tych groźnych mikroorganizmów. Dzięki temu nie tylko poprawimy jakość powietrza w pomieszczeniu, ale także przedłużymy trwałość dywanu.

– chronienie dywanu przed uszkodzeniami – nagromadzona wilgoć może negatywnie wpływać na strukturę włókien dywanu, powodując, że straci on swój pierwotny kształt.

– zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów – wilgotny dywan wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który długo utrzymuje się w pomieszczeniu. Dokładne wysuszenie dywanu sprawi, że będziemy mogli w pełni cieszyć się jego świeżością.

– ochrona podłogi przed uszkodzeniami – bez względu na materiał, z którego została wykonana nasza podłoga, nadmierny kontakt z wilgocią może spowodować jej poważne uszkodzenia. Właściwe wysuszenie dywanu sprawi, że nie musimy martwić się o zawilgocenie i deformację np. paneli podłogowych.

Przeczytaj: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

Suszenie dywanu – jak powinno przebiegać?

Najlepszą metodą na wysuszenie dywanu jest oczywiście wyniesienie go na świeże powietrze. Ten naturalny sposób należy do najskuteczniejszych. O jakich krokach należy pamiętać, susząc dywan?

– usunięcie nadmiaru wilgoci przy pomocy odkurzacza do zbierania wody. Warto wypożyczyć to urządzenie, aby usunąć na tym etapie jak najwięcej wilgoci.

– wywieszenie dywanu na świeżym powietrzu. Jeżeli nie mamy możliwości wywieszenia dywanu np. na trzepaku, należy umieścić go na suchej, płaskiej powierzchni (np. na tarasie, balkonie czy brukowanym podjeździe). Warto zwrócić uwagę na to, aby dywan był osłonięty od bezpośredniego i intensywnego działania promieni słonecznych. W ten sposób zapobiegniemy utracie kolorów.

– regularne sprawdzanie stanu dywanu – warto co jakiś czas sprawdzić poziom zawilgocenia dywanu, dotykając go w kilku miejscach. Jeżeli np. krawędź pozostaje wciąż delikatnie wilgotna, pozostawmy dywan na kolejnych kilka godzin. Dobrze jest także od czasu do czasu obrócić go, aby dokładnie skontrolować stan dywanu po obu jego stronach.

Wejdź na: Na sucho, mokro czy parowo – jak prać dywan?

Jak przyspieszyć suszenie dywanu w domu?

Przyjmuje się, że dywan nie powinien pozostawać wilgotny przez dłużej niż dobę. O ile w przypadku niewielkich dywaników np. łazienkowych jest to dosyć łatwe do wykonania, tak przy dużych i grubych dywanach może pojawić się problem, szczególnie, jeśli nie mamy możliwości wysuszenia go na świeżym powietrzu.

Jak wysuszyć dywan w domu? Na początku należy równomiernie rozłożyć dywan w wybranym pomieszczeniu, a następnie otworzyć okno i drzwi na oścież, tworząc przeciąg. Cyrkulacja powietrza znacznie przyspieszy proces schnięcia. Co jeszcze pomoże w osuszaniu dywanu w zamkniętej przestrzeni mieszkania?

– wspomniany wyżej odkurzacz do zbierania wody to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się jej z powierzchni dywanu. Powinien być to pierwszy krok w skutecznym jego wysuszeniu.

– wentylatory – umieszczenie wentylatorów wokół schnącego dywanu i skierowanie ich na jego powierzchnię skutecznie pomoże w usuwaniu nadmiaru wilgoci. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli musimy wysuszyć naszą wykładzinę w zamkniętej przestrzeni.

Sprawdź również: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?

– ręczniki – na końcowym etapie suszenia warto pomóc sobie ręcznikami – zarówno klasycznymi, jak i papierowymi. Należy ułożyć je na powierzchni dywanu, a następnie docisnąć dłońmi. W ten sposób znacznie łatwiej będzie usunąć nadmiar wilgoci z głębszych warstw wykładziny.

– osuszacze powietrza/ klimatyzacja – oba typy urządzenia znacznie przyspieszą proces suszenia dywanu, dodatkowo pomagając w pozbyciu się nadmiaru wilgoci we wnętrzu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli suszymy dywan w mieszkaniu narażonym na zawilgocenie.

Unikaj suszenia dywanu na źródłach ciepła, takich jak grzejniki. W ten sposób możesz przegrzać włókna i trwale je uszkodzić!