Close

Jak wyprać fotel?

Regularne czyszczenie i prawidłowa pielęgnacja mogą znacząco wydłużyć życie naszych mebli tapicerowanych, zachowując ich estetyczny wygląd oraz sprawiając, że ich użytkowanie jest przyjemniejsze. Aby ułatwić czyszczenie tapicerki, przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, w którym znajdują się podpowiedzi, jak prać fotele (a przy okazji inne meble tapicerowane). Przeczytaj i dowiedz się, jak wyprać fotel oraz inne meble tapicerowane, aby cieszyć się czystymi meblami wypoczynkowymi!

Sprawdź również: Czyszczenie mebli tapicerowanych – jak to robić skutecznie?
Dowiedz się więcej: Jak wyczyścić narożnik?

Czym wyczyścić fotele w domu?

Jeśli chcemy utrzymać w dobrym stanie swój ulubiony fotel, który służy nam do codziennego relaksu z filiżanką kawy, do czytania książek czy oglądania telewizji, musimy regularnie go sprzątać. Na tapicerce osiada kurz, pozostają włosy użytkowników i sierść zwierząt domowych, a w zakamarkach mogą zbierać się okruszki. Z tego względu warto co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień, fotel należy dokładnie odkurzyć z wykorzystaniem odpowiedniej ssawki do tapicerki, koncentrując się w szczególności na szczelinach, w których gromadzi się najwięcej brudu.

Jeśli mamy problemy z usunięciem włosów lub sierści, pomocna będzie rolka do czyszczenia ubrań, której klejąca powierzchnia usunie zanieczyszczenia. Odkurzanie fotela jest zabiegiem, który należy wykonać również przed każdym czyszczeniem na mokro.

Plamy z materiału obiciowego można usunąć przy użyciu specjalnych środków, najczęściej w formie sprayu. Ważne jest, aby działać szybko, nim plama mocno się utrwali. Wystarczy spryskać powierzchnię i przetrzeć ją gąbką bądź miękką ściereczką, wykonując koliste ruchy, a następnie odświeżony fotel pozostawić do wyschnięcia. Zanim zastosujemy taki preparat, zawsze warto przeprowadzić test na małym obszarze w niewidocznym miejscu, by upewnić się, czy jest on bezpieczny dla włókien i kolorów.

Przeczytaj: Ile kosztuje pranie dywanu?

Plamy można też usuwać, wykorzystując w tym celu produkty, które znaleźć można praktycznie w każdym domu. Najprostszym sposobem jest przygotowanie roztworu płynu do mycia naczyń lub proszku do prania z ciepłą wodą. Niektórzy stosują do czyszczenia rozpuszczony w wodzie kwasek cytrynowy, amoniak lub sodę. Jeśli na tapicerce są tłuste plamy, pomocne będzie posypanie ich mąką ziemniaczaną, która wchłania tłuszcz, i usunięcie jej pozostałości po upływie przynajmniej pół godziny.

Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie bez użycia chemii, czyli zastosowanie naturalnych substancji, również warto wykonać próbę na niewielkim i nierzucającym się w oczy kawałku tkaniny. Choć domowe środki wydają się stosunkowo bezpieczne, należy zachować ostrożność, by nie zniszczyć fotela.

Powyższe wskazówki możesz zastosować do czyszczenia foteli materiałowych, ale nie skórzanych. Skóra wymaga innej pielęgnacji. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty zarówno do czyszczenia, jak i konserwacji mebli ze skórzanym obiciem.

Wejdź na: Jak wyprać dywan ręcznie?

Jak prać fotele przy użyciu odkurzacza piorącego?

Bardzo skuteczną metodą odświeżenia mebli z tapicerką materiałową jest ich pranie za pomocą odkurzacza piorącego. Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, możemy wypożyczyć go z wypożyczalni. Sam proces prania nie jest skomplikowany. Wystarczy napełnić zbiornik wodą ze specjalnym detergentem, uruchomić odkurzacz i zaczynając od górnych części fotela, delikatnie przesuwać szczotkę odkurzacza po powierzchni tkaniny, starając się nie zamoczyć nadmiernie materiału.

Sprawdź również: Jaki odkurzacz do prania dywanów?

Zlecenie prania foteli profesjonalnej firmie – dlaczego warto?

Pranie foteli możemy również zlecić firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach. To dobre rozwiązanie, jeśli np. nie mamy pewności, czy odpowiednio dobierzemy preparat do rodzaju zabrudzeń lub rodzaju materiału, a także wówczas, gdy zabrudzenia są na tyle silne, że domowe metody zawodzą.

Specjaliści z dziedziny prania dywanów i mebli tapicerowanych mają doświadczenie w pracy z różnymi plamami i typami tkanin, a do tego posiadają profesjonalny sprzęt oraz środki znacznie skuteczniejsze niż te powszechnie dostępne na rynku i dobrze wiedzą, jak ich używać, by wyeliminować ryzyko zniszczenia tapicerki. Jakość prania jest też nieporównywalnie lepsza. Obicie fotela zyskuje nie tylko efektowny wygląd, ale jest dogłębnie oczyszczone – wraz z usunięciem szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, co docenią w szczególności osoby zmagające się z alergiami.

Więcej na: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?

Korzystając z usług profesjonalistów, oszczędzamy ponadto swój cenny czas oraz unikamy wysiłku związanego z samodzielnym pracochłonnym czyszczeniem.

Pranie odbywa się w domu klienta. Nie musimy zatem mebli nigdzie transportować i można z nich korzystać zaraz po wyschnięciu, które trwa mniej więcej 3-4 godziny.

Jeśli raz zlecisz pranie foteli specjalistom, z pewnością nabierzesz ochoty na regularne korzystanie z tej usługi. Czysta tapicerka to piękne wnętrze i zdrowsze środowisko w Twoim domu!