Close

Jak wyprać dywan?

Utrzymany w czystości dywan to estetyczna wizytówka domu, a zarazem higieniczne środowisko, w którym na co dzień przebywamy. Jak zatem o niego zadbać? Podstawowa pielęgnacja to systematyczne odkurzanie i trzepanie co pewien czas. Te zabiegi pozwolą usunąć część zanieczyszczeń, ale nie wszystkie. Największy problem stanowią trudne plamy. Ich pozbycie się jest możliwe dzięki praniu. Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać dywan, jakie środki do tego zastosować, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym podsuniemy Ci wskazówki dotyczące prania dywanów!

Sprawdź również: Ile kosztuje pranie dywanu?
Wejdź na: Jak wyprać dywan z długim włosiem?
Przeczytaj: Jak wyczyścić dywan na sucho?

Ręczne mycie dywanów – czym prać dywan?

Usuwanie zabrudzeń z dywanów jest możliwe przy wykorzystaniu samodzielnie przygotowanych ekologicznych preparatów. Do takich naturalnych substancji pomocnych w walce z plamami należy soda, ocet, amoniak, mąka ziemniaczana, czy woda utleniona.

Pierwszy sposób to pasta przygotowana z sody połączonej z niewielką ilością wody, którą wcieramy w dywan przy użyciu gąbki. Drugi rodzaj mikstury to woda z octem w proporcjach 1:1. Płyn można nałożyć na plamę za pomocą nasączonej ściereczki, ewentualnie przelać do dyfuzora i spryskać powierzchnię. Jest tu jednak jeden mankament – ocet ma charakterystyczny, długo utrzymujący się zapach, który nie jest zbyt przyjemny i wielu osobom po prostu przeszkadza.

Kolejny sposób czyszczenia na mokro dywanu to szorowanie wodą z amoniakiem (kubek amoniaku na 2l wody). Można też spróbować zastosować wodę utlenioną, jednakże nie polecamy tego sposobu do kolorowych dywanów, a jedynie do bardzo jasnych, bowiem istnieje ryzyko powstania odbarwień. Z kolei mąka ziemniaczana sprawdzi się w przypadku tłustych plam, gdyż ma zdolność absorpcji tłuszczu. W tym przypadku czyszczenie odbywa się na sucho – wystarczy posypać mąką plamę i pozostawić na dłuższy czas, najlepiej kilka, kilkanaście godzin. Bez względu na wybraną metodę dywan należy odkurzyć zarówno przed czyszczeniem, jak i po jego zakończeniu.

Oprócz tradycyjnych sposobów na to, jak prać dywan, istnieją specjalistyczne środki przeznaczone do tego celu: szampony do szorowania, pianki i odplamiacze w sprayu, czy proszki do czyszczenia na sucho. Zawarte w nich aktywne składniki rozpuszczają zabrudzenia, a substancje zapachowe neutralizują nieprzyjemne zapachy. Niektóre z nich można wykorzystać również do czyszczenia tapicerek. Zawsze należy stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jak wyprać dywan w domu przy użyciu odkurzacza piorącego?

Poza ręcznymi sposobami prania dywanów istnieje jeszcze jedna metoda – pranie dywanów za pomocą odkurzacza piorącego. To urządzenie, które zastępuje tradycyjny odkurzacz, a dodatkowo wyposażone jest w dwa pojemniki: jeden na czystą wodę z detergentem, drugi na brudną. Płyn rozprowadza się na dywanie, wykorzystując do tego specjalną dyszę. Obsługa jest bardzo prosta. Środek piorący musi być przeznaczony konkretnie do takiego zastosowania. Nie należy stosować dowolnych detergentów. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu odkurzacza z funkcją prania, można skorzystać z usług wypożyczalni i również wyprać dywan w domu samemu.

Najskuteczniejszy sposób na to, jak prać dywan – metoda na wskroś

Oprócz wymienionych jest jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się czystym dywanem. To pranie metodą na wskroś w kąpieli wodnej poprzedzone mechanicznym usuwaniem zanieczyszczeń. Jest to sposób nieporównywalnie lepszy niż wszystkie inne. Dzięki niemu dywan jest wyczyszczony w całości, nie tylko na górnej powierzchni, i wygląda niemal jak nowy.

Kąpiel wodną polecamy szczególnie alergikom i osobom, które posiadają dzieci bawiące się na podłodze. Ta metoda pozwala uzyskać najbardziej higieniczne warunki. Co więcej, jest bezpieczna. Nie musimy obawiać się uszkodzenia dywanu. Prania na wskroś nie przeprowadzimy w domu, ale możemy je zlecić profesjonalnej firmie. Oprócz świetnych rezultatów oszczędzimy sporo czasu, który trzeba poświęcić na czyszczenie dywanu domowymi sposobami.

Dodamy jeszcze, że gruntowne pranie dywanu warto robić regularnie, nie tylko w przypadku bardzo widocznych zabrudzeń, kiedy jest to rzeczywiście niezbędne. W ten sposób zadbamy o zdrowie i dobre samopoczucie domowników nie tylko okazjonalnie.