Close

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Czysty, zadbany dywan to nie tylko estetyczna wizytówka wnętrza, ale również higieniczne środowisko, w którym na co dzień przebywamy. Dywany z długim włosiem często wydają się problematyczne w pielęgnacji. Jak wyprać dywan z długim włosiem lub wyczyścić go domowymi sposobami? Sprawdź i skorzystaj z naszych porad!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź na: Jak prać dywan shaggy?

Pielęgnacja dywanu z długim włosiem – dlaczego jest tak ważna?

Dywany z długim włosiem to piękna ozdoba mieszkania, która nadaje wnętrzu nieprzeciętnej przytulności. Poza atrakcyjnym wyglądem mają szereg zalet funkcjonalnych. Wyciszają pomieszczenie, świetnie izolują chłód podłogi i są wyjątkowo miękkie i puszyste, co sprawia, że z przyjemnością położymy na nich stopy tuż po wstaniu z łóżka lub odpoczywając w salonie.

Położone w dziecięcych pokojach są amortyzatorem w razie upadku. Mają jednak pewien minus. Są trudniejsze w utrzymaniu w czystości niż modele z krótkim runem. Jeśli nie będziemy regularnie usuwać wszelkich zanieczyszczeń, staną się siedliskiem szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Dlatego systematyczne pranie dywanów i ich pielęgnacja ma priorytetowe znaczenie dla zdrowia domowników, zwłaszcza tych osób, które zmagają się z alergiami.

Jak czyścić dywan z długim włosiem?

Czyszczenie dywanu z długim włosiem zaczyna się od regularnego odkurzania i trzepania, choć niekiedy drobinki brudu nie są widoczne gołym okiem, bo ukryte są pod bujnym runem. Częstotliwość odkurzania uzależniona jest od częstotliwości eksploatacji dywanu. Z pewnością w dziecięcym pokoiku będzie ona intensywniejsza niż w sypialni osób dorosłych. Odkurzanie 2-3 razy w tygodniu to minimum, a w przypadku intensywnego użytkowania najlepiej robić to codziennie. Potrzebny jest odkurzacz z silnym ssaniem i odpowiednią końcówką, np. turboszczotką. Z kolei trzepanie najlepiej powtarzać co 3 miesiące.

Jeśli na dywanie pojawią się zabrudzenia, których nie usuniemy odkurzaczem, alby plamy, które wniknęły głęboko w strukturę włosia, trzeba sięgnąć po odplamiacze przeznaczone do dywanów, które nanosimy na brudną powierzchnię, a następnie czyścimy ją ręcznie za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki. Trzeba pamiętać, aby robić to delikatnie, bardzo silne tarcie może spowodować zniszczenie włosia. Odplamiacze zawsze stosujemy zgodnie z instrukcją producenta.

Jak wyprać dywan z długim włosiem?

Kiedy wiesz już, jak czyścić dywan z długim włosiem, pora na wskazówki, jak prać dywan z długim włosiem. Jest to najlepszy sposób na całościowe jego odświeżenie, a tym samym zapewnienie zdrowego środowiska w domu.

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać: dywanów z długim włosiem nie pierzemy w wodzie w warunkach domowych. Długie włosie absorbuje dużo wody. W takim przypadku wysuszenie dywanu nie jest krótkim procesem, a długotrwałe zawilgocenie tworzy idealny mikroklimat do rozwoju pleśni. Ta z kolei może powodować poważne problemy zdrowotne, a do tego nieprzyjemny zapach unoszący się w domu.

Zdecydowanie lepiej skorzystać z innych metod, które nie powodują intensywnego nasiąknięcia dywanu wodą. Może to być pranie z wykorzystaniem mopa parowego albo odkurzacza piorącego.

Jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu, możesz skorzystać z usług wypożyczalni odkurzaczy piorących. A najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom. Eksperci z firm specjalizujących się w praniu dywanów doskonale wiedzą, jak wyprać dywan z długim włosiem i każdy inny rodzaj dywanu, aby nie uległy uszkodzeniu. Dzięki temu oszczędzisz czas potrzebny na mozolne pranie, a Twój dywan będzie gruntownie wyczyszczony.