Close

Jak wyprać dywan ręcznie?

Czysty dywan to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale również ważny aspekt zdrowego i komfortowego życia w domu. Brudne dywany mogą być siedliskiem bakterii, roztoczy i innych alergenów, dlatego warto wiedzieć, jak je skutecznie czyścić. Ręczne pranie dywanu to metoda, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można ją zastosować w domowych warunkach. Zyskuje na popularności, głównie ze względu na jej dostępność i niskie koszty. Sprawdź, jak wyprać dywan ręcznie! Dowiedz się, jak przygotować się do ręcznego prania dywanu i czy ta metoda sprawdzi się w każdym przypadku!

Sprawdź również: Jak często prać dywan?
Dowiedz się więcej: Ile kosztuje pranie dywanu?
Wejdź na: Jak wyprać dywan?

Jak przygotować się do ręcznego prania dywanu?

Przed przystąpieniem do ręcznego prania dywanu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym krokiem jest zawsze sprawdzenie etykiety z zaleceniami producenta. Nie każdy dywan można prać w wodzie. Niektóre materiały mogą wymagać specjalistycznego czyszczenia.

Po zapoznaniu się z zaleceniami, kolejnym krokiem jest dokładne odkurzenie włosia. Używając odkurzacza z różnymi końcówkami, możemy skutecznie usunąć kurz, sierść zwierząt czy drobne okruchy. Jeśli mamy możliwość, wytrzepmy dywan na dworze, to dodatkowo pomoże w usunięciu zabrudzeń. Na koniec, przed właściwym praniem, warto zająć się trudnymi plamami. Można użyć do tego celu specjalistycznych odplamiaczy.

Przeczytaj: Jak wysuszyć dywan po praniu?

Jak dobrze wyprać dywan ręcznie, czyli czym usuwać plamy?

Kiedy już dokładnie przygotujemy dywan do prania ręcznego, nadszedł czas na wybór metody i środków czyszczących. Wybór jest naprawdę szeroki i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, rodzaj zabrudzenia, a nawet własne preferencje odnośnie używania środków chemicznych czy naturalnych.

Jeżeli zdecydujemy się na użycie dostępnych na rynku detergentów, warto zwrócić uwagę na ich skład i przeznaczenie. Niektóre są bardziej agresywne i skuteczne w walce z trudnymi plamami, ale mogą być przy tym mniej delikatne dla materiału dywanu. Po użyciu takiego środka niezwykle ważne jest dokładne usunięcie pozostałości chemii, która może być szkodliwa dla zdrowia bawiących się na podłodze dzieci albo zwierząt domowych.

Jeżeli jednak wolimy unikać chemii, mamy kilka innych sprawdzonych i skutecznych opcji. Świetnie sprawdzi się np. soda oczyszczona. Jest ona doskonała do usuwania plam i odświeżania kolorów. Możemy nią posypać mokry dywan, delikatnie wmasować w runo, a na koniec dokładnie odkurzyć powierzchnię.

Sprawdź również: Jak wyczyścić dywan sodą?

Możemy też przygotować pastę z sody oraz wody i taką mieszankę wetrzeć w dywan za pomocą gąbki. Kolejnym domowym sposobem prania dywanów, który warto mieć na uwadze, jest roztwór wody i octu. Nie tylko skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale również działa antybakteryjnie. Warto również wspomnieć o mydle w płynie, które jest delikatne dla większości materiałów i skuteczne w usuwaniu zabrudzeń. Możemy zmieszać je z ciepłą wodą i użyć do prania.

Na koniec pamiętajmy o tym, żeby dywan dobrze wysuszyć, najlepiej na słońcu, ale możesz posłużyć się też urządzeniami takimi jak nagrzewnica, wentylator, osuszacz powietrza, a nawet suszarka do włosów. Jeśli nie pozwolimy dywanowi dobrze wyschnąć, może rozwinąć się w nim pleśń. Dotyczy to szczególnie dywanów z długim włosiem typu shaggy.

Dowiedz się więcej: Jak prać dywan shaggy?

Czy ręczne pranie dywanu jest skuteczne?

Ręczne pranie dywanów może być skuteczne, jeżeli zabrudzenia nie są duże i utrwalone, a przy tym zastosujemy odpowiednie środki czyszczące. To dobra opcja, gdy potrzebujemy szybkiego i niedrogiego rozwiązania. Warto mieć na uwadze, że nie zastąpi ono profesjonalnych usług.

Jeżeli dywan ma plamy trudne do usunięcia w warunkach domowych albo chcemy wyczyścić go gruntownie, a także wtedy, gdy jest on szczególnie cenny, delikatny i boimy się podejmować ryzyka jego zniszczenia, zdecydowanie warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług pralni, gdzie stosowane są specjalistyczne maszyny i skuteczne, a przy tym bezpieczne środki piorące.

Sprawdź: Dlaczego warto zlecić pranie dywanu profesjonalnej firmie?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pranie dywanu ręczne, czy skorzystanie z usług profesjonalnej pralni, pamiętajmy, że regularność jest tu kluczowa. Systematycznie powtarzane pranie zapobiega utrwalaniu się zanieczyszczeń. Dzięki temu dywan posłuży wiele lat.