Close

Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?

Dywany mają to do siebie, że łatwo je zabrudzić. Bieżąca pielęgnacja w postaci systematycznego odkurzania, trzepania oraz możliwie szybkiego usuwania powstałych plam jest niezbędna do utrzymania ich w czystości. Kiedy jednak chcemy przywrócić im pierwotną świeżość i utrzymać naprawdę wysoki poziom higieny w mieszkaniu, trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane sposoby. Dzięki nim dywany będą wyglądać jak nowe! Co zrobić, aby skutecznie odświeżyć dywan i cieszyć się zdrowym środowiskiem we wnętrzu domu oraz piękną, zadbaną dekoracją podłogi? Podpowiemy Ci w poniższym artykule! Przeczytaj i dowiedz się, jak odświeżyć dywan, aby osiągnąć zachwycające rezultaty!

Sprawdź również: Jak wyprać dywan?
Wejdź: Jak wyczyścić dywan na sucho?
Przeczytaj: Ile kosztuje pranie dywanu?

Domowe sposoby, czyli jak szybko odświeżyć dywan

Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć dywan domowym sposobem, nie posiadając specjalistycznych środków, polecamy zastosowanie pasty otrzymanej z połączenia sody z odrobiną wody. Przygotowany w ten sposób preparat wcieramy w dywan za pomocą gąbki. Można też spróbować wyczyścić dywan na sucho, rozsypując sodę po całej powierzchni i pozostawiając proszek na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurzając dywan.

Soda nie tylko pozwoli usunąć różne zabrudzenia, ale też pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. W walce z plamami można też wykorzystać inne substancje, które znajdują się praktycznie w każdej kuchni, np. ocet, mąkę ziemniaczaną czy amoniak. Aby odświeżyć dywan, można też sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do prania dywanów, stosując je zgodnie ze wskazaniami producenta.

Jak odświeżyć dywan za pomocą odkurzacza piorącego?

Bardziej zaawansowanym sposobem na to, jak odświeżyć dywan w domu, jest zastosowanie odkurzacza piorącego. Do prania używa się specjalnie do tego celu przeznaczonych detergentów. Profesjonalny sprzęt pozwoli uzyskać zadowalające rezultaty i znacznie wyższy poziom higieny niż przy zwykłym odkurzaniu. Odkurzacze piorące to dobre rozwiązanie do sprzątania w domach, w których mieszkają alergicy. Znacznie lepiej od tradycyjnych pozwalają usunąć kurz i roztocza. Można dzięki nim odświeżyć nie tylko dywan, ale też wyczyścić podłogi albo wyprać tapicerkę.

Pralnia dywanów – najlepszy sposób na to, jak odświeżyć dywan

Kiedy domowe sposoby nie są skuteczne w walce z plamami, a nawet odkurzacz do prania nie radzi sobie wystarczająco, warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia dywanu w pralni. Najlepszą metodą jest pranie na wskroś poprzedzone odkurzaniem i mechanicznym trzepaniem. Po takim zabiegu dywan będzie wyglądał jak nowy. Często różnicę widać gołym okiem.

Pranie dywanów w kąpieli wodnej pozwala oczyścić je dogłębnie: zarówno spód, jak i włosie na całej długości. Jest przy tym w pełni bezpieczne. Wyprany dywan zostaje odwirowany i wysuszony. Nie ma więc ryzyka zapleśnienia, co może się zdarzyć podczas próby wyprania dywanu w domu, gdy wysychanie trwa bardzo długo. Tak gruntownie wyczyszczony dywan zachowa świeżość na dłużej, niż ma to miejsce przy zastosowaniu innych metod.

Jeśli jeszcze nie wypróbowałeś prania na wskroś, gorąco polecamy! Z pewnością przekonasz się o wyjątkowej skuteczności tego sposobu i co jakiś czas chętnie skorzystasz z usług pralni dywanów, aby cieszyć się wyjątkową świeżością w domu.