Close

Jak często prać dywan?

Dywan to piękny dodatek, który wprowadza przytulność do nawet najsurowszego wnętrza. Aby zachwycał nas jak najdłużej, należy odpowiednio o niego zadbać. Do najbardziej czasochłonnych zajęć, związanych z czyszczeniem dywanu, jest jego pranie. Jak często prać dywan? Czy rodzaj dywanu ma wpływ na częstotliwość prania? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jak odświeżyć dywan, aby wyglądał jak nowy?
Dowiedz się więcej: Jak wyprać dywan?

Dlaczego warto regularnie prać dywan?

Dywany bardzo łatwo zbierają między innymi kurz, pyłki, roztocza, sierść zwierząt, bakterie. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko kumulacji i namnażania się groźnych alergenów, warto nie tylko odkurzać dywan dwa razy w tygodniu, ale także regularnie go prać.

W ten sposób dokładnie oczyścimy włókna, dzięki czemu poprawi się także jakość powietrza w naszym mieszkaniu; zniwelujemy w ten sposób ilość wdychanych alergenów. Jest to szczególnie ważne, gdy domownikami są dzieci czy alergicy. Podobnie jest z bakteriami czy grzybami – regularnie pranie zapobiega nagromadzaniu się ich w niższych warstwach dywanu, w których panuje wyższa wilgotność. To idealne środowisko do rozwoju mikroustrojów, zatem należy zadbać o regularne wietrzenie i pranie dywanów.

Równie istotne są kwestie estetyczne. Pranie dywanu nie tylko sprawia, że odświeżymy jego kolor. Przede wszystkim, pozbędziemy się wchłoniętych przez włókna zapachów, a także przywrócimy ich właściwe ułożenie. Dzięki temu dywan znów będzie puchaty i miękki, a usunięcie wszelkich drobin znacznie przedłuży jego żywotność.

Sprawdź: Co zrobić, żeby dywan był puszysty przez wiele lat?

Rodzaj dywanu a częstotliwość prania

Częstotliwość prania dywanów może się różnić w zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany. Zanim przystąpimy do pierwszego prania, należy zatem dokładnie zapoznać się z jego składem, a także zaleceniami producenta dotyczących konserwacji. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko uszkodzenia naszego dywanu.

1. Dywan z włókien naturalnych. Dywany wykonane z włókiem wełnianych, bawełnianych lub jedwabnych, są nieco mniej odporne na zabrudzenia niż dywany syntetyczne. Ponadto absorbują więcej wilgoci, co sprzyja rozwojowi groźnych mikroorganizmów, takich jak grzyby czy bakterie. Dlatego po czyszczeniu należy dokładnie go wysuszyć – najlepiej na świeżym powietrzu. Są także dosyć delikatne, dlatego ich czyszczenie warto zlecić profesjonalistom. Zalecana częstotliwość prania dywanów z włókien naturalnych to, co ok. 12-18 miesięcy.

2. Dywan z włókien syntetycznych. Najpopularniejszymi dywanami z włókien syntetycznych są akrylowe, wiskozowe i poliestrowe. Ten typ dywanów jest dosyć odporny na plamy i wszelkie inne zabrudzenia, a przy tym użycie mocniejszych środków czyszczących nie szkodzi im tak bardzo, jak dywanom z włókien naturalnych. Zalecana częstotliwość prania dywanów syntetycznych to minimum co 12 miesięcy.

3. Dywan typu shaggy. Gruby i długi włos dywanów shaggy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Włókna, ze względu na specyficzną strukturę, są dosyć trudne do wyczyszczenia. Wszelkie zanieczyszczenia wnikają w głąb dywanu, co sprawia, że odkurzanie, nawet regularne, nie jest tak skuteczne. Dywany shaggy długo schną. Warto mieć to na uwadze, planując ich pranie – czynność tę najlepiej wykonywać wiosną i latem, by pozwolić im wyschnąć na świeżym powietrzu. Zalecana częstotliwość prania dywanów typu shaggy to. co 6-12 miesięcy.

Przeczytaj: Jakie są rodzaje dywanów?

Jak często prać dywan?

Oprócz tego, że częstotliwość prania jest zależna od typu dywanu, należy wziąć pod uwagę także częstotliwość jego eksploatowania, która w dużej mierze jest uzależniona od tego, w jakim pomieszczeniu się on znajduje.

Dywan w miejscach o dużym natężeniu ruchu, narażony jest na częste zabrudzenia. Mowa tutaj głównie o przedpokoju i korytarzu, gdzie najczęściej są stosowane dywany syntetyczne o krótkim włosiu. Jeśli zalecenia producenta na to tylko pozwalają, taką wykładzinę warto prać nawet co 3-6 miesięcy. Podobny czas jest zalecany w przypadku dywanów w pokojach dziecięcych.

W sypialniach, dywany nie są narażone na intensywny ruch i zabrudzenia. Z tego powodu, pranie go może być potrzebne rzadziej, np. co 12-18 miesięcy. W przypadku pokoju dziennego, gdzie najczęściej przebywają domownicy, zalecane jest pranie dywanu średnio co 6-12 miesięcy.